Czy mogę użyć zdjęcia z sieci do swoich celów? Fotografia pod ochroną
Okazuje się, że nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że fotografie umieszczane w Internecie podlegają ochronie praw autorskich. Wydaje się nam, że skoro są upublicznione i szeroko rozpowszechnione, każdy bezkarnie może je powielać i wykorzystywać do swoich celów. Nic bardziej mylnego! Wykorzystywanie zdjęć z sieci jest uznawane za kradzież. Musimy być tego świadomi za każdym razem, gdy sięgamy po widniejące w sieci zdjęcie. Tłumaczymy, na czym polegają prawa autorskie do zdjęć w Internecie, a także podpowiadamy, jak znaleźć fotografie, które zgodnie z prawem wykorzystamy do swoich potrzeb.
Czy wszystkie zdjęcia są chronione prawem autorskim?
Wszystkie zdjęcia umieszczone w Internecie są chronione przez prawo autorskie. Mowa oczywiście o fotografiach, które, w rozumieniu prawa, są utworami (sprawdź, czym jest utwór). Zdjęcie nie musi mieć wskazanego autorstwa, aby podlegało ochronie prawnej. Za anonimowymi fotografiami najczęściej stoją odpowiednie przedsiębiorstwa lub organizacje, które zarządzają prawem własności umieszczonych obrazów. Pobieranie zdjęć jest traktowane jako kradzież zarówno wtedy, gdy kopiujemy fotografię autorską, jak i wówczas, gdy wydaje się nam, że grafika jest publiczna i niczyja.
Brak informacji oznacza, że nie ma zakazu?
Właściciele plików udostępnianych w sieci borykają się z wielkim problemem. Bardzo często własne zdjęcia znajdują na innych portalach – jak uniknąć takiej sytuacji i w jaki sposób dochodzić swoich praw?
Najprostszym sposobem zastrzeżenia praw autorskich jest zamieszczenie stosownej informacji oraz zastrzeżenie praw autorskich w regulaminie serwisu. Zawsze warto zaznaczyć, że licencji na poszczególne elementy udziela sam autor serwisu. Nie uchroni to przed celową kradzieżą, jednak będzie wyraźnym ostrzeżeniem dla tych, którzy nieświadomie łamią prawa autorskie. Przeczytaj więcej o prawie autorskim i licencji.
Nieświadome łamanie prawa
Wielu ludzi ryzykuje i celowo w nielegalny sposób wykorzystuje obrazy zamieszczane w sieci. Bardzo poważnym problemem jest również nieświadomość, że takie działanie jest niezgodne z prawem! O ile w pierwszej sytuacji należy każdorazowo walczyć o swoją własność, o tyle drugi przypadek jest bardzo niepokojący i wymaga, aby takie osoby uświadamiać. Internet jest medium niebezpiecznym, w związku z czym powinniśmy zachowywać ostrożność. Nie pozwólmy, aby spontaniczne i nieprzemyślane działanie przysporzyło nam wielu kłopotów, złamało prawo i było krzywdzące dla innych. Sprawdź, jak bezpiecznie pobierać zdjęcia z sieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana