Czy w czasie trwania sprawy o rozwód można wszcząć postępowanie o ustanowienie rozdzielności majątkowej?
Wniesienie pozwu o rozwód nie oznacza automatycznego zniesienia wspólności majątkowej między małżonkami. Do tego konieczne jest uzyskanie orzeczenia rozwodu. Oznacza to, że wszystko, co zostanie zakupione przez jedną ze stron w trakcie trwania sprawy rozwodowej, wchodzi do wspólnoty majątkowej i będzie przedmiotem podziału majątku. Sprawdź, czy w trakcie sprawy rozwodowej można wnieść pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej!
Znaczenie ustanowienia rozdzielności majątkowej
Postępowanie rozwodowe może trwać wiele lat, co ma miejsce np. w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie lub gdy małżeństwo ma małoletnie dzieci. W tym czasie małżonkowie nabywają przedmioty, które mogą być unikalne i wartościowe. To samo dotyczy wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli się odpowiednio nie zabezpieczą, wejdą one w skład wspólnego majątku, który zostanie później podzielony.
Jak wskazują specjaliści Kancelarii Adwokackich Łopatto, warto pamiętać, że w trakcie trwania sprawy o rozwód, współmałżonek może zaciągać długi, które obciążają wspólny majątek. Oznacza to, że druga strona może zostać postawiona w obliczu konieczności spłaty takich zobowiązań, co mogę godzić w jej sytuację finansową. W wyniku nieodpowiedzialnego często celowego, rozporządzania majątkiem wspólnym, może on znacząco ucierpieć. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest zniesienie wspólnoty majątkowej.
Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie rozwodu
Należy pamiętać, że w większości przypadków rozdzielność majątkowa następuje w chwili uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Małżonek może jednak wnieść pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej również w trakcie rozwodu.
Postępowanie o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest dobrym rozwiązaniem, gdy sprawa rozwodowa nie przebiega bez komplikacji, kiedy między małżonkami występuje konflikt lub sprawa ta trwa przez wiele lat. Pozwala ono na zabezpieczenie sytuacji majątkowej w aspekcie czynności, które miały miejsce w przeszłości. Daje również szansę na ochronę majątku wobec przyszłych czynności realizowanych przez drugą stronę. Takie orzeczenia mają jednak miejsce tylko w szczególnych wypadkach.
Dochodzi tu do wszczęcia nowego postępowania sądowego, odrębnego od postępowania rozwodowego. Jego celem jest ustanowienie rozdzielności majątkowej wcześniej niż z datą rozwodu, a więc orzeczenie tej rozdzielności z datą wsteczną. Co więcej – w takim postępowaniu możliwe jest orzeczenie rozdzielności z datą wcześniejszą, niż wniesienie powództwa o jej ustanowienie (z datą wsteczną). Główną przesłanką takiego rozstrzygnięcia jest faktyczna separacja małżonków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana