Czy warto wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości?
Często na portalach z ogłoszeniami o wynajem mieszkań naszą uwagę przykuwają zaskakująco okazyjne oferty. Niska cena czynszu, atrakcyjne warunki najmu, przyciągające uwagę lokalizacje i wysoki standard mieszkań – pośród innych, mniej zachwycających ofert, te wydają się nierealne i wzbudzają nieufność. Pytamy, gdzie jest haczyk, po czym trafiamy na informację (niejednokrotnie ukrytą) o pośrednictwie agencji nieruchomości w najmie mieszkania. Czy mamy powód do strachu i czy powinniśmy unikać agencji nieruchomości? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.
Co tak naprawdę kryje się pod kuszącą ofertą agencji nieruchomości i dlaczego właśnie te ogłoszenia są nieporównywalnie korzystne? Wreszcie co trzeba wiedzieć o podpisywaniu umów z agencją nieruchomości?
Niemożliwie niskie ceny za wynajem – gdzie jest haczyk?
Oczywiście nietrudno domyślić się, że szokująco niskie ceny ofert agencji nieruchomości w porównaniu z pozostałymi prywatnymi ofertami wynikają z jakiegoś powodu. Zwykle nie ufamy takim okazjom – bardzo dobrze. Atrakcyjne oferty mieszkań kryją za sobą inne opłaty, np. za pośrednictwo, do którego jesteśmy zobowiązani już zanim obejrzymy mieszkanie; albo za samo oglądanie.
Skoro wynajmujemy mieszkanie przez kogoś, musimy mieć świadomość, że pośrednik będzie czerpał z tego zyski. Co więcej, pośrednicy wchodzą w układ zarówno z właścicielami mieszkania, którzy zwracają się z prośba o pomoc w wynajęciu ich mieszkania; jak i wynajmującymi, którzy wyszukują oferty za pośrednictwem agencji.
Uważne czytanie umowy to warunek udanej transakcji
Podczas nawiązywania współpracy z agencją nieruchomości musimy zachować dużą czujność. Przede wszystkim musimy z wielką ostrożnością podpisywać wszelkie umowy. Zwróćmy uwagę, czy w umowie są określone poszczególne osoby pośredniczące wraz z informacją o licencji oraz oświadczeniem o ubezpieczeniu. Brak takich wiadomości powinien wywołać nasze wątpliwości. Następnie przejdźmy do uważnego czytania umowy. Wszystkie warunki pośredniczenia, a także wysokość wynagrodzenia muszą być zanotowane. Zwróćmy uwagę, czy opłata za pośrednika zostaje naliczona w momencie najmu, czy już zanim zdecydujemy się na oglądanie mieszkania. Następnie upewnijmy się, czy kwota zawiera opłatę VAT.
Jak wynajmować mieszkanie za pośrednictwem agencji?
Jeżeli nie jesteśmy pewni uczciwości albo warunków umowy, zrezygnujmy z niej, negocjujmy albo żądajmy sprecyzowania. Zadbajmy, aby w umowie znalazły się również najważniejsze informacje dotyczące naszych wymagań co do samego mieszkania.
Pamiętajmy również, że koszty za agencję nieruchomości naliczają się nie w chwili wynajęcia zaoferowanego mieszkania, ale za samą usługę pośredniczenia, zgodnie z warunkami umowy zlecenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana