Czy warto zdecydować się na urlop ojcowski?
Utarło się, że czas opieki nad dzieckiem to urlop macierzyński. Zakłada się również, że to matki wychowują dzieci w pierwszych miesiącach ich życia. Otóż od jakiegoś czasu dużą popularność zyskuje urlop ojcowski. Do dziś jednak decyzja ta stanowi pewien kłopot, a przyszli rodzice poważnie wahają się nad podjęciem odpowiednich kroków. Czy warto zdecydować się na urlop ojcowski? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Ważne jest, aby ojcowie pełnili równie istotną funkcję w wychowywaniu dziecka jak matki. Dlatego od pierwszych chwil powinni być obecni i zaangażowani. Umiejętność radzenia sobie z noworodkiem w każdej sytuacji jest bardzo trudna, a jej zdobywanie wymaga czasu. Wielkim udogodnieniem jest zatem możliwość wzięcia urlopu ojcowskiego.
Jak długo trwa urlop ojcowski i jak go uzyskać?
Każdemu młodemu tacie przysługują 2 tygodnie urlopu do czasu, gdy dziecko ukończy 24 miesiące. Urlop uzyskuje się na podstawie podania, które należy złożyć tydzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
Czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego?
Urlop ojcowski i macierzyński to dwa rodzaje urlopu. Pojęcia są często mylone i błędnie traktowane jako to samo. Tymczasem istnieje między nimi zasadnicza różnica. Urlop ojcowski został omówiony wyżej, urlop tacierzyński natomiast funkcjonuje na zasadzie dodatkowych wolnych dni – przywilej dotyczy ojców w sytuacji, gdy matka dziecka nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego. Jeśli matka wykorzysta cały przysługujący urlop macierzyński, ojciec nie będzie miał możliwości wziąć urlopu tacierzyńskiego. Urlop wychowawczy, czyli macierzyński i/lub tacierzyński mają określoną liczbę dni. Tę liczbę możemy dowolnie rozdysponować na oboje rodziców. Urlop tacierzyński jest przedłużeniem urlopu ojcowskiego, a jego czas wyznacza się, wyliczając urlop przysługujący matce dziecka (zwykle urlop macierzyński na jedno dziecko wynosi 20 tygodni) i od tej liczby odlicza się wykorzystaną liczbę wolnych dni. Pozostała w ten sposób różnica oznacza liczbę dni przysługujących na urlop tacierzyński.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana