Dziedziczenie ustawowe a dziedziczenie na podstawie testamentu
Spadek otrzymujemy nie tylko wtedy, kiedy zmarły krewny wspomniał o nas w testamencie. W Polsce obowiązuje także dziedziczenie ustawowe – czyli automatyczne przekazanie majątku po zmarłym spadkobiercom. Jakie są różniące pomiędzy dziedziczeniem ustawowym, a testamentowym? Jakie prawa ma spadkodawca, a jakie spadkobiercy? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.
Dziedziczenie ustawowe
Zgodnie z polskimi przepisami Kodeksu cywilnego mamy prawo dziedziczyć po zmarłym, także wtedy, kiedy nie zostawił on testamentu. Nazywa się to dziedziczeniem ustawowym. Prawo do spadku obejmuje wtedy najbliższą rodzinę zmarłego – w pierwszej kolejności spadek należy się małżonkowi i dzieciom zmarłego. Jeśli dzieci nie dożyły śmierci rodzica, to prawo do spadku przechodzi na wnuki i prawnuki. Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, to w pierwszej kolejności dziedziczy po nim małżonek oraz rodzice. Jeśli spadku dożył tylko jeden z rodziców, to przechodzi on na rodzeństwo zmarłego – a jeśli rodzeństwo już nie żyje, to prawo do dziedziczenia zyskuje jego potomstwo – czyli bratankowie i siostrzeńcy zmarłego. Kiedy małżonka, dzieci, rodzice, rodzeństwo i potomkowie rodzeństwa zmarłego nie żyją, wtedy prawo do spadku przypada dziadkom, a dopiero kiedy i oni już nie żyją, spadek może odziedziczyć pasierb. Jeśli żaden ze spadkobierców nie żyje, majątek przekazywany jest do gminy lub do skarbu państwa.
Dziedziczenie testamentowe
Jeśli chcemy mieć kontrolę nad tym, co stanie się z naszym majątkiem po naszej śmierci, powinniśmy spisać testament. Wtedy nasz majątek zostanie rozdysponowany pomiędzy naszych bliskich, zgodnie z naszymi wskazaniami. Testament pozwala na zmianę kolejności dziedziczenia, może też obejmować osoby, które zgodnie z ustawą spadku nie dostaną. Żeby testament został wykonany, musi spełnić dwa warunki – przede wszystkim musi być ważny, czyli sporządzony przez notariusza lub przez spadkodawcę – koniecznie własnoręcznie. No i musi się odnaleźć. Dlatego zamiast trzymać testament w ostatniej szufladzie starego biurka, zdecydowanie lepiej jest sporządzić go u notariusza Sławomira Puczyńskiego. W ten sposób mamy pewność, że po naszej śmierci dokument nie zaginie – trudniej będzie też go podważyć. Warto wspomnieć, że chociaż testament pozwala nam dowolnie dysponować swoim majątkiem, to nasi bliscy, posiadający ustawowe prawo do dziedziczenia, mogą zwrócić się do obdarowanych przez nas osób o zachowek, czyli o równowartość przypadającej i części spadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana