Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?
Pozew o rozwód - najważniejsze zasady
Decydując się na wniesienie pozwu o rozwód niezbędne jest posiadanie odpowiednich informacji - między innymi to jakie opłaty będą z tego tytułu konieczne do uiszczenia oraz jakich obowiązków musimy dopełnić, aby wniosek miał moc prawną. Oto najważniejsze informacje dotyczące wnoszenia sprawy o rozwód:- Pozew o rozwód może być wniesiony wyłącznie do sądu okręgowego przynależnego do ostatniego miejsca zamieszkania małżonków (warunkiem jest też przebywanie w tym okręgu choćby jednej ze stron) - gdyby okazało się, że w chwili obecnej żadna z osób nie zamieszkuje tego adresu, sprawa trafi do sądu najbliższego miejscu zamieszkania osoby pozwanej.
- Sprawy o rozwód nie są prowadzone nieodpłatnie - za tego typu działalność niezbędne jest uiszczenie opłaty w wysokości 600 złotych - wystarczy dokonać płatności w kasie sądu bądź poprosić o odpowiedni kwit do wykonania przelewu bankowego.
- Niezbędne będzie również uiszczenie opłaty za wpis ostateczny, który znajdzie się w orzeczeniu sądowym.
- Możliwe, że na drodze sądowej pojawią się dalsze konieczne opłaty, których trzeba będzie dokonać - zawsze wato brać to pod uwagę.
Tworzenie pozwu o rozwód
W przypadku wnoszenia pozwu o rozwód bardzo ważne jest odpowiednie skonstruowanie pisma - może mieć to kluczowe znaczenie dla sprawy. Taki pozew można przygotować samodzielnie korzystając z gotowych wzorów bądź może przygotować dla nas prawnik - najlepiej, jeśli będzie on przygotowywany w porozumieniu pomiędzy pozywającym, a prawnikiem. Bardzo ważne jest, aby zastanowić się o co chcemy walczyć - czy ma to być rozwód z orzeczeniem o winie czy może za porozumieniem stron. Konieczne jest obranie jednego z torów. W przypadku orzeczenia o winie niezbędne będzie powołanie się na pomoc prawnika - w momencie porozumienia stron sprawa może zakończyć się tylko z udziałem zainteresowanych oraz sędziego.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana