Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?
Niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu, przemoc albo zdrada – powodów, dla których można wnieść pozew o rozwód jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny sami się decydujemy na taki krok i w jaki sposób chcemy rozstać się z naszych małżonkiem, do rozprawy rozwodowej powinniśmy się przygotować w odpowiedni sposób. Pomóc może w nam tym może doświadczony prawnik.
Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?
Składając pozew o rozwód możemy zażądać w nim ustalenia przez sąd, że nasz współmałżonek jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Wiele osób jednak rezygnuje z takiej możliwości, co pozwala znacznie uprościć cały proces – skoro małżonkowie rozstają się w zgodzie, nie ma powodu przeciągania całego procesu. Jednakże warto pamiętać – nawet złożenie wniosku bez orzekania o winie nie oznacza, że nasz współmałżonek nie będzie domagał się orzeczenia winy w odpowiedzi na nasz pozew. W takiej sytuacji sąd musi ustalić winnego. Dlatego do sprawy rozwodowej powinniśmy przygotować się zawsze, a przygotowania najlepiej zacząć zanim jeszcze złożymy pozew o rozwód.
Poszukaj pomocy prawnika
Pierwszym krokiem przygotowań do rozprawy rozwodowej jest zgłoszenie się do adwokata lub radcy prawnego, który będzie naszym reprezentantem i wsparciem przez cały proces. Dlaczego?
- Praktyka pokazuje, że osoby występujące przed sądem samodzielnie rzadko kiedy są w stanie doprowadzić do pomyślnego dla siebie finału sprawy, nawet jeśli mają bardzo silne dowody i dysponują solidnym przygotowaniem merytorycznym – wyjaśnia adwokat Michał Tlołka – Przyczyną takich sytuacji jest zazwyczaj nieznajomość zasad przebiegu tego typów procesów, brak doświadczenia, a także silne emocje oraz stres. To właśnie w zdenerwowaniu możemy podczas procesu powiedzieć lub zrobić coś, co sąd rozpatrzy na naszą niekorzyść. Dlatego warto mieć przy sobie kogoś, kto po pierwsze zna prawo, a po drugie nie jest zaangażowany emocjonalnie w cały proces i będzie w stanie bronić naszego stanowiska w rzetelny sposób.
Błędem, który popełnia wiele osób biorących udział w sprawie rozwodowej, jest zgłaszanie się do prawnika dopiero na etapie apelacji – wydany wyrok bardzo trudno zmienić. Pamiętajmy również o tym, by nie zatajać przed prawnikiem żadnych szczegółów, które mogą być istotne w sprawie. Przyznanie się do niektórych spraw może być trudne, ale tylko wiedząc o nich nasz prawnik będzie w stanie ułożyć skuteczną linię obrony i poinstruować nas, jak powinniśmy zachowywać się i co mówić w sądzie.
Zbierz dowody
Nawet jeśli to my składamy pozew o rozwód i nie chcemy orzekania o winie, powinniśmy postarać się zebrać materiał dowodowy, który może wskazywać, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za rozkład pożycia. Dowodem takim mogą być wydruki sms-ów i e-maili, zdjęcia, wyciągi z konta bankowego, a także zeznania świadków. Ważne jest również, byśmy ustalili, co jest faktyczną przyczyną rozkładu małżeństwa – nie zawsze jest to oczywiste. Starajmy się przy tym być uczciwi względem siebie oraz względem współmałżonka, gdyż często wina leży po obu stronach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana