Jak sporządzić wniosek o wycinkę?
Samodzielna wycinka drzew bez uzyskania zgody lokalnych władz wiąże się z możliwością nałożenia dotkliwych kar finansowych, których wysokość zależna jest od gatunku drzewa i jego wielkości. Zasady wycinki definiuje Ustawa o ochrony przyrody. Bez pozwolenia można wyciąć drzewa, których pnie nie przekraczają wymiarów podanych w ustawie.
Jakie informacje zawiera wniosek o wycinkę drzewa?
Planując wycinkę, należy rozpocząć od zmierzenia pni drzew i określenia ich gatunków. Obwód mierzy się na wysokości 130 cm od podłoża, a jeśli drzewo ma kilka pni, to zmierzyć należy każdy z nich. W przypadku krzewów mierzy się powierzchnię, jaką zajmują oraz określa się ich gatunek. Może być to dość problematyczne, dlatego warto skonsultować kwestie wycinki z profesjonalistami. Pracownia Projektowa Magdaleny Loose z Gdańska zajmuje się sporządzaniem wniosków o wycinkę oraz dokonuje pomiarów i inwentaryzacji roślinności i w razie konieczności sporządza opinie dendrologiczne.
Wniosek o wycinkę zawiera:
Imię i nazwisko oraz adres
Numer ewidencyjny działki lub adres, pod którym będą prowadzone prace
Listę drzew i krzewów wraz ich wymiarami i nazwami gatunków
Termin planowanej wycinki
Urzędnik w ciągu 21 dni od otrzymania wniosku przyjeżdża na działkę i sprawdza informacje zawarte we wniosku, a następnie przygotowuje protokół. Po następnych 14 dniach urząd wydaje decyzję o wycince drzew.
Co trzeba dołączyć do wniosku o wycinkę?
Do wniosku o wycinkę musi zostać dołączony plan działki, na którym zostaną zaznaczone wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki, a także wszystkie inne elementy infrastruktury. Wymagany jest także dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością lub zgoda właściciela działki na wycinkę, a także oświadczenie o przekazaniu informacji o wycince mieszkańcom. Bardzo często wraz z wnioskiem o wycinkę składany jest projekt nasadzeń zastępczych. Często wymagana jest opinia dendrologiczna, która jest przygotowywana na podstawie oceny kondycji drzewostanu i pod kątem chorób i patogenów oraz występowania uszkodzeń, które mogłyby przyczynić się do wypadków. Opinia stanowi podstawę do podjęcia kroków zaradczych, czyli usunięcia drzew lub działań mających na celu poprawę ich kondycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana