Jakich roszczeń można dochodzić w sprawie o rozwód?
Decydując się na rozwód, każda ze stron nie tylko ma prawo, ale również najczęściej korzysta z możliwości złożenia i zabezpieczenia roszczeń. Dzięki temu oboje współmałżonków określa, czego oczekuje i co zadowalałoby w sprawie każdą ze stron. Czym dokładnie jest roszczenie i jakiego typu żądania rozpatrywane mogą być w ramach rozwodu?
Roszczenie w sprawie rozwodowej. Na czym polega?
Roszczenie to prawo podmiotowe lub jego element w prawie cywilnym, w którego treści zamieszczone jest uprawnienie do żądania zachowania się w dany sposób konkretnej, oznaczonej osoby. Występuje w wielu procesach i dziedzinach prawa, także w sprawach rozwodowych, niezależnie od tego kto tę sprawę zainicjował. Prawo do roszczeń mają obie strony. Szczegółowe określenie i sformułowanie tego typu żądań pomaga określić Radca Prawny Patryk Łytko. To doświadczony prawnik, na co dzień zajmujący się m.in. doradztwem w kwestii rozwodów.
Czego można żądać w sprawie rozwodowej?
Złożenie pozwu rozwodowego, jak i odpowiedź na niego wiążą się z jasnym sformułowaniem oczekiwań względem orzeczenia i drugiej strony w procesie. Podstawowym roszczeniem w przypadku rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa. Kolejną kwestią jest wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego, czyli rozstrzygnięcie sprawy z określeniem z czyjego powodu doszło do rozpadu małżeństwa, co może skutkować uzyskaniem korzystnych postanowień dla osoby teoretycznie pokrzywdzonej. Wiele spraw rozstrzyga się również bez orzekania o winie, jeśli obie strony zgodnie wniosą o rozwiązanie małżeństwa właśnie w ten sposób. W postępowaniu rozwodowym bardzo ważną rolę odgrywa adwokat każdej ze stron. Dzięki jego profesjonalnemu działaniu skutki rozwodu dla danej strony mogą być znacznie korzystniejsze.
W ramach roszczeń w sprawie rozwodowej można wnieść o alimenty względem drugiego współmałżonka. Dzieje się tak m.in. w przypadku, gdy w wyniku rozpadu małżeństwa, druga osoba pozostaje bez środków do życia. To również pozostałe kwestie majątkowe takie jak podział dóbr, korzystanie ze wspólnego mieszkania, czy eksmisja współmałżonka.
Roszczenia dotyczące majątku
Gdy małżonkowie są zgodni co do tego jak chcą podzielić majątek, który zgromadzili w czasie trwania małżeństwa mogą spróbować dokonać jego podziału już w sprawie o rozwód. Mogą spróbować, ponieważ sąd rozwodowy nie musi się na to zgodzić. W sprawie o rozwód można również domagać się eksmisji jednego z małżonków ze wspólnie zajmowanego mieszkania lub domu, jeżeli jego zachowanie bardzo utrudnia codziennego funkcjonowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana