Kiedy rodzice mogą domagać się alimentów od pełnoletnich dzieci?
Nadrzędną zasadą polskiego prawa rodzinnego jest zobowiązanie członków rodziny do tego, by wzajemnie się wspierać i sobie pomagać. Jednym z narzędzi wykorzystywanym do realizacji tych celów są alimenty. W myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązkiem rodziców jest łożenie na utrzymanie oraz wychowanie małoletnich, a czasem nawet dorosłych dzieci, ale też pomoc i wsparcie dorosłych już dzieci rodzicom. W dzisiejszym artykule omówimy sytuacje, w jakich rodzice mogą domagać się alimentów od pełnoletnich dzieci.
Kiedy można zasądzić alimenty od dzieci na rodziców?
Rodzic lub oboje rodziców mogą złożyć pozew do sądu o zasądzenie dla nich alimentów w sytuacji, gdy z różnych powodów zaczęli żyć w niedostatku. Należy jednak uwzględnić fakt, że najczęściej przyczyny te należą do czynników niezależnych, takich jak utrata zdrowia. Rodzice muszą udowodnić, że żyją w niedostatku. Kiedy taki stan występuje? Kiedy rodzice nie są w stanie samodzielnie się utrzymać, przy czym warto zauważyć, że prawo nie wskazuje konkretnych kwot, a każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Jednocześnie dorosłe dziecko musi być w sytuacji finansowej, która umożliwi wsparcie rodziców poprzez płacenie alimentów i nie doprowadzi do znacznego pogorszenia sytuacji majątkowej pełnoletniego dziecka.
Na jakiej podstawie ustalana jest kwota alimentów na rodziców?
Podczas rozprawy sądowej pod uwagę brane są nie tylko potrzeby rodziców i możliwości dorosłych dzieci, ale również przebieg ich dotychczasowej relacji oraz to, w jakim stopniu rodzice byli zaangażowanie w wychowanie dzieci. Jak wyjaśnia Kancelaria prawna KPC, sąd ustala, czy rodzice mają jakiekolwiek dochody, i czy faktycznie są one niewystarczające w stosunku do wydatków, takich jak opłata czynszu, zakup leków i leczenie specjalistyczne oraz jedzenie i podstawowe środki utrzymania. Jednocześnie dokładnie analizuje sytuację finansową dorosłych dzieci. Na podstawie przedstawionych dowodów może zasądzić alimenty na rodziców w kwocie, która będzie dla nich wsparciem i przy tym nie obciąży znacząco pełnoletniego dziecka.
Kiedy dziecko może uchylić się od alimentów na rodzica?
Jednym z głównych powodów są niskie zarobki, które uniemożliwiają pomoc rodzicom, i z powodu których zasądzone alimenty prowadziłyby do niedostatku jego rodziny. Kolejną sytuacją, w której dziecko ma możliwość uchylenia się od płacenia alimentów na dziecko, jest udowodnienie, że w okresie niepełnoletności rodzic, który założył sprawę o alimenty, nie brał czynnego udziału w wychowaniu dziecka ani nie płacił alimentów na nie. Należy pamiętać, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana