Prawnik i kancelaria medyczna - czym się zajmują i jak mogą pomóc pokrzywdzonym?
Nie wszyscy ludzie są doskonali. Dotyczy to także prawników. Nikt nie jest w stanie znać wszystkich przepisów i poruszać się zupełnie swobodnie we wszystkich dziedzinach prawa - zwłaszcza, że polskie ustawodawstwo tworzy gąszcz przepisów rozsianych w olbrzymiej liczbie aktów normatywnych. Dlatego też, na ogół poszczególni prawnicy specjalizują się jedynie w jego wybranych kategoriach.
Nie inaczej jest z prawem medycznym. Aby być w jego zakresie prawdziwym fachowcem, konieczne jest posiadanie odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Tego rodzaju przymioty mogą dać jedynie długoletnia praktyka oraz wnikliwe badanie treści obowiązujących w tym zakresie przepisów. Taką gwarancję oferują tylko prawnicy oraz kancelarie medyczne zajmujące się przede wszystkim tą gałęzią prawa.
Jeśli więc nosisz się z zamiarem skutecznego wystąpienia o uzyskanie odpowiedniego odszkodowania za popełniony wobec Ciebie błąd medyczny, na przykład nieudaną operację, w wyniku której odniosłeś konkretnej szkody, najrozsądniej będzie zwrócić się właśnie do tego rodzaju podmiotów. Ten artykuł przybliży Ci, czym zajmują się kancelarie medyczne oraz w jaki sposób mogą pomóc, w rozwiązaniu Twoich problemów.
Z poniższego wpisu dowiesz się:
Co to jest prawo medyczne?
Co to jest prawnik i kancelaria prawna?
Czym się zajmuje prawnik medyczny i kancelaria medyczna?
Jak prawnik medyczny i kancelaria medyczna mogą pomóc pokrzywdzonym?
Co to jest prawo medyczne?
Prawo medyczne to wyspecjalizowana dziedzina prawa zawierająca zbiór przepisów prawnych regulujących:
stosunki między uczestnikami systemu ochrony zdrowia, a więc pacjentem i podmiotami leczniczymi, w postaci indywidualnych praktyk medycznych, przychodni, szpitali, etc.,
zasady funkcjonowania w/w podmiotów leczniczych, a także sposób ich tworzenia,
prawa i obowiązki pacjentów, lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i innych pracowników ochrony zdrowia, w tym aspekty etyczne ich działalności, zwłaszcza w postaci powinności działania z należytą starannością oraz aktualnymi zasadami wiedzy i sztuki medycznej.
Co to jest prawnik i kancelaria prawna?
Prawnikiem jest osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa – aż tyle i tylko tyle… Nie jest to pojęcie tożsame z osobą zwaną potocznie „mecenasem”. Ten musi bowiem dodatkowo odbyć trzyletnią aplikację pod kierunkiem wykwalifikowanego patrona, wdrażającego go w tajniki wybranego i wyspecjalizowanego zawodu prawniczego, która kończy się państwowym egzaminem zawodowym.
Taka osoba uzyskuje oficjalny tytuł adwokata lub radcy prawnego i dopiero wówczas jest w stanie zapewnić w pełni profesjonalną obsługę prawną, zwłaszcza w zakresie reprezentacji przed sądem. Może ona wykonywać swój zawód w postaci indywidualnej praktyki albo w ramach jednostki organizacyjnej grupującej kilku prawników, zwanej popularnie „kancelarią”. Ta na ogół przybiera formalną postać spółki cywilnej, spółki partnerskiej, etc. W wąskim rozumieniu, z technicznego punktu widzenia, stanowi ona biuro prawne, którego zadaniem jest przede wszystkim załatwianie spraw organizacyjnych, przyjmowanie interesantów, prowadzenie dokumentacji oraz urzędowej korespondencji.
Czym się zajmuje prawnik medyczny i kancelaria medyczna?
Prawnik oraz kancelaria medyczna posiada specjalistyczną wiedzę oraz odpowiednią praktykę w zakresie przepisów prawa medycznego oraz powiązanych z nim norm prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, procesowego, itd.
Przedmiotem ich działalności są w szczególności kwestie związane z zagadnieniami funkcjonowania podmiotów leczniczych na linii kontaktów z pacjentami, odpowiedzialnością cywilną, karną i zawodową lekarzy i placówek medycznych oraz procedur związanych z dochodzeniem odszkodowań w przypadku popełnienia przez nich błędu medycznego wyrządzającego szkodę pokrzywdzonemu.
Abyś w pełni sobie uzmysłowił co jest przedmiotem działalności prawników i kancelarii medycznych zapoznaj się z poniższymi artykułami:
Jak prawnik medyczny i kancelaria medyczna mogą pomóc pokrzywdzonym?
Prawnik medyczny i kancelaria prawa medycznego posiadają bardzo duże możliwości w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym przez niewłaściwą działalność podmiotów medycznych, zwłaszcza w przedmiocie dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień, z tytułu popełnionych przez nie błędów medycznych. Dysponują one do tego niezbędną wiedzą oraz praktyką, umożliwiającą im w pełni profesjonalną obsługę tego rodzaju spraw.
Tego rodzaju atuty są na ogół decydujące w skutecznych negocjacjach z placówkami medycznymi oraz ewentualnych sporach przed sądami. Rzucenie na szalę daleko idących kwalifikacji oraz bogatego doświadczenia może okazać się zasadniczym atutem przed rozpoznającym daną sprawę sędzią i przesądzić o wygraniu procesu.
Zakres czynności, jakimi zajmują się prawnicy oraz kancelarie medyczne w zakresie pomocy pokrzywdzonym przez błąd medyczny jest bardzo szeroki. W Twojej sprawie każdy radca prawny lub adwokat do spraw błędów medycznych zajmie się:
miarodajną oceną, czy masz szansę na jej wygranie przed sądem oraz analizą Twojej sytuacji prawnej,
doradzeniem, co można zrobić w Twojej sytuacji, jak również ile „warte” jest Twoje roszczenie i o co możesz w jego ramach wystąpić,
sporządzeniem wezwania do dobrowolnej zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia przez podmiot leczniczy,
sporządzeniem profesjonalnego pozwu do sądu o odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd medyczny, pozbawionego ewentualnych braków, a następnie sporządzaniem dalszych pism procesowych,
reprezentacją w negocjacjach z placówką medyczną o dobrowolną zapłatę na Twoją rzecz odpowiedniego odszkodowania oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a w razie ich bezskuteczności – przed sądem, jak również przed organami ścigania oraz odpowiedzialności zawodowej,
złożeniem w organach ścigania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na Twoją szkodę przez podmiot leczniczy oraz odpowiedniego wniosku w instytucjach odpowiedzialności zawodowej,
przedstawieniem wszystkich możliwych konsekwencji prawnych czynności podejmowanych w Twoim imieniu,
przygotowaniem i złożeniem wniosków dowodowych,
czuwaniem nad właściwym przebiegiem postępowania sądowego oraz podejmowaniem odpowiednich decyzji procesowych,
rzetelnym i korzystnym dla Ciebie przesłuchaniem stron, świadków oraz biegłych,
pilnowaniem terminów.
Podsumowanie
Reasumując - dzięki zatrudnieniu prawnika lub kancelarii medycznej gwarantujesz sobie profesjonalną i skuteczną obsługę prawną oraz zaoszczędzasz ogromnego stresu, który wiąże się z występowaniem przed sądem. Korzyści jest wiele, przy praktycznym braku złych stron takiego właśnie, mądrego wyboru. Szukasz prawnika medycznego – skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Sochański i Wspólnicy!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana