Definicja prawna postępowania egzekucyjnego
Wszczęcie egzekucji
Postępowanie egzekucyjne wszczyna się na wniosek wierzyciela – wyjaśnia nasz rozmówca z Kancelarii Komorniczej przy Sądzie Rejonowym w Tarnowie.Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy, którym w przypadku takiego postępowania jest orzeczenie sądowe, stwierdzające istnienie oraz treść roszczenia wierzyciela, a tym samym zobowiązania dłużnika. Wnioskodawcą może być wierzyciel, prokuratura lub organizacja pozarządowa. W sytuacji, w której wierzycielem jest organ egzekucyjny, postępowanie można wszczynać z urzędu.
Organy egzekucyjne
Organami egzekucyjnymi w postępowaniu cywilnym są sądy rejonowe i komornicy działający przy tych sądach. Zadania i kompetencje komorników określone są ustawą. Do najważniejszych zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia oraz o zabezpieczenia roszczeń, a także wykonywanie innych tytułów wykonawczych, które zgodnie z przepisami podlegają wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności. Komornik sporządza również protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego.Rodzaje egzekucji
Wśród środków majątkowych podlegających egzekucji możemy wymienić ruchomości i nieruchomości, wynagrodzenie za pracę, środki na rachunkach bankowych, czy wierzytelności – wymienia ekspert z Kancelarii Komorniczej Marian Piasecki.Egzekucje przeprowadza się również ze świadczeń emerytalnych, renty socjalnej, ubezpieczenia społecznego oraz innych praw majątkowych, w tym m.in. z akcji, udziałów w spółkach i praw autorskich. Ze względów humanitarnych przyjmuje się, że egzekutor powinien zostawić winnemu przynajmniej 760 PLN, a także niezbędne wyposażenie mieszkania, codzienne ubrania, narzędzia pracy zarobkowej i przybory potrzebne do nauki. Pełen zakres środków pieniężnych i niepieniężnych wyłączonych z egzekucji określa ustawa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana